Menší prorostlíkový lektvar TaiwanTCM

směs bylin pro přípravu jedné vsázky lektvaru


126,00 Kč/bal.
Další obrázky
Menší prorostlíkový lektvar TaiwanTCM 1 Menší prorostlíkový lektvar TaiwanTCM 2 Menší prorostlíkový lektvar TaiwanTCM 3
Min. množství:
1 bal.
Výrobce:
TaiwanTCM
TaiwanTCM

Směs bylin pro přípravu jedné vsázky menšího prorostlíkového lektvaru (Xiao Chai Hu Tang). Obsahuje:

  • kořen prorostlíku čínského (bupleuri radix)
  • mořený kořen pinelie (pinelliae rhizoma praeparata)
  • kořen šišáku bajkalského (scutellariae radix)
  • kořen pazvonku chloupkatého (codonopsis radix)
  • nový oddenek zázvoru (zingiberis rhizoma recens)
  • v medu smažený kořen lékořice uralské (glycyrrhizae radix praeparata cum melle)
  • plod cicimku datlového (jujubae fructus)

Tato vsázka obsahuje přibližně 75 gramů bylinného materiálu ve standardním poměru dle praxe současné tchajwanské TČM. Přesnější informace o kvantitativním složení, účincích, možných variacích a správné výslovnosti čínského jména tohoto lektvaru najdete například tady.

Připravuje se tak, že přísady vložíme do asi 0,7l vlažné vody a na mírném ohni zahřejeme do varu. Vaříme asi 1,5 hodiny, nejdéle však do té doby, než se zhruba polovina vody odpaří. Tradiční způsob přípravy lektvarů je v kotlíku nad otevřeným ohněm, moderní způsob je vaření ve vodní lázni nebo v automatickém bylinkovaru, který po uvaření udržuje lektvar teplý a vhodný k pití. Lektvar připravený z jedné vsázky můžeme rozdělit na několik pitných dávek, které postupně konzumujeme.

Při přípravě tohoto lektvaru je vysoce vhodné k směsi přidat 3-5 gramů dospělého ženšenu pravého (doporučujeme Žensen pravý TaiwanTCM Liang). Ženšen je součástí původní receptury generálního posilujícího lektvaru, ze standardní verze směsi se však dnes z cenových důvodů vynechává. Součástí lektvaru je též nový oddenek zázvoru, který je ve směsi přítomen v sušeném stavu. Pro větší efekt lze do lektvaru asi v půlce vaření přidat i tence krájený čerstvý nový oddenek zázvoru (lze dostat v kvalitních prodejnách zeleniny). Zlepšení chuti dosáhneme přidáním většího počtu plodů cicimku datlového (doporučujeme Cicimek datlový TaiwanTCM), které v tomto lektvaru plní funkci účinného sladidla.