Lektvar šesti chutí s rehmánií TaiwanTCM

směs bylin pro přípravu jedné vsázky lektvaru


137,00 Kč/bal.
Další obrázky
Lektvar šesti chutí s rehmánií TaiwanTCM 1 Lektvar šesti chutí s rehmánií TaiwanTCM 2 Lektvar šesti chutí s rehmánií TaiwanTCM 3
Min. množství:
1 bal.
Výrobce:
TaiwanTCM
TaiwanTCM

Směs bylin pro přípravu jedné vsázky lektvaru šesti chutí s rehmánií (Liu Wei Di Huang Tang) nebo tablet šesti chutí s rehmánií (Liu Wei Di Huang Wan). Obsahuje:

  • kořen rehmánie (rehmanniae radix praeparata)
  • plod dřínu japonského (corni officinalis fructus)
  • oddenek smldince (dioscoreae rhizoma)
  • hlízu pornatky (poriae sclerotium)
  • běl kořene pivoňky křovité (moutan cortex)
  • oddenek žabníku (alismatis rhizoma)

Tato vsázka obsahuje přibližně 100 gramů bylinného materiálu ve standardním poměru dle praxe současné tchajwanské TČM. Přesnější informace o kvantitativním složení, účincích, možných variacích a správné výslovnosti čínského jména této směsi najdete například tady.

Připravuje se tak, že přísady vložíme do asi 0,7l vlažné vody a na mírném ohni zahřejeme do varu. Vaříme asi 1,5 hodiny, nejdéle však do té doby, než se zhruba polovina vody odpaří. Tradiční způsob přípravy lektvarů je v kotlíku nad otevřeným ohněm, moderní způsob je vaření ve vodní lázni nebo v automatickém bylinkovaru, který po uvaření udržuje lektvar teplý a vhodný k pití. Lektvar připravený z jedné vsázky můžeme rozdělit na několik pitných dávek, které postupně konzumujeme.

Tento lektvar je vysoce viskózní a po ochlazení v lednici může rosolovatět. Je tomu tak proto, že směs šesti chutí je určena primárně pro přípravu tablet, které mají být dostatečně velké (asi jako čtverečky čokolády). Tabletová forma se u této směsi doporučuje více než lektvar, ale příprava tablet je složitější, protože přísady je nutné nejdříve semlít na prach a poté vyformovat do tvaru tablet. Hotové tablety posypeme škrobem aby se nelepily a necháme dobře usušit. Tablety je vhodné balit do jedlého rýžového papíru nebo do cukrářského papíru stejným způsobem jako bonbony. Hotové se přechovávají v uzavřených, datumem označených skleněných lahvích v chladu a temnu.