Co je to adaptogen?

adaptogen

V užším smyslu slova se jako adaptogeny označují konkrétní léčivé rostliny nebo léčivé houby, užíváním kterých zvýšíme odolnost našeho organismu vůči zátěžovým faktorům a přitom nemají žádné vedlejší účinky. Tyto zátěžové faktory, napr. chlad, horko, zvýšená radiace, chemická zátěž, tělesná nebo duševní únava, úzkost, alergeny, virová nebo bakteriální infekce,  zranění, špatná strava atd., vedou často k nemocem, nebo nemoci doprovázejí. Adaptogeny zlepšují naší schopnost odolávat a přizpůsobit (adaptovat) se změněným podmínkám a přitom nemají vedlejší účinky. Pro posouzení toho, jestli ta která rostlina či houba patří mezi adaptogeny, byla definována kriteria (lze najít např. zde: definice adaptogenu).

Pojem adaptogen byl historicky vytvořen kvůli ženšenu. Ženšen vyčnívá nad ostatními rostlinami a houbami i nad běžnými léky. Jeho preventivní a léčivé působení je mnohostranné a to vše při nulových vedlejších účincích - proto je často zjednodušeně nazýván všelékem. Pochopení toho, že podstatou jeho mimořádných účinků je právě jeho adaptogenní působení, vedlo k zavedení nové kategorie adaptogen. Adaptogenní vlastnosti byly následně zjištěny i u dalších rostlin a hub (viz např. tento podrobný přehled adaptogenů). Často se projevují chybné tendence označovat některé podobně výjimečné, se ženšenem ale nijak příbuzné rostliny, jako "nějaký ženšen". Oproti tomu správné označení pro ně je prostě "adaptogen".


V širším smyslu slova je možno adaptogen chápat jako koncept léčiva, který je v protikladu ke konceptu současných běžných léčiv. Současné běžné léky (často označované také jako komerční – patrně kvůli tomu, že jde převážně o patentované látky vyvíjené a prodávané korporacemi; nebo také jako paracelsovské – patrně kvůli tomu, že se jedná vesměs o jedy užívané v malých dávkách) jsou vždy prostředkem proti konkrétní nemoci nebo často dokonce hůř, jenom proti jejím symptomům. Vyžadují velmi pečlivé dávkování a cenou za jejich užívání jsou jejich vedlejší účinky. Adaptogen je proti tomu konceptem léku ideálního (viz srovnání běžných léků a adaptogenů). 

Vážení zákazníci, od 4. do 26.července jsem na dovolené.

O vaše objednávky se v mé nepřítomnosti postará jednou týdně brigádnice Iva. Pro vaše dotazy prosím využívejte emailovou adresu: info@ariadne.cz. S přátelským pozdravem Stanislava Šindelářová