Schizandra (klanopraška)

Schizandra (též klanopraška) je adaptogen široce využívaný v tradiční medicíně Číny i Ruska, kde se jí říká "limonnik" podle kyselé chuti bobulí. V TČM se nejvíce využívá schizandra čínská (klanopraška čínská, Schisandra chinensis) a schizandra klínovitá (klanopraška klínovitá, Schisandra sphenanthera). Ke konzumaci slouží její plody, kterým se čínský říká u-wei-dz, plody pěti chutí, protože v sobě prý kombinují všech pět základních "chutí" magického systému TČM (slanou, sladkou, kyselou, hořkou a kořenitou). Dle TČM má proto plod schizandy perfektně vyváženou jin a jang složku, čímž se vysvětlují její adaptogenní účinky.

Prodej schizandry (nabídka)

Účinné látky a účinky schizandry

Schizandra je silně povzbuzující. Z její účinných látek jsou nejdůležitější schisandriny (např. schisandrin A a C), jichž toto ovoce obsahuje až 20% v suché váze. Kromě toho plod schizandry obsahuje triterpenoidy, lignany, flavonoidy, glykosidy, antioxidační vitamin C a E a až 3% esenciálního oleje odpovědného za typickou vůni. Jde tedy o přírodní vitaminovou a adaptogenní bombu.

Protože informace o účincích schizandry by bylo možné vykládat jako tzv. "zdravotní tvrzení" dle nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 1924/2006, o účincích této úžasné plodiny se informujte jinde, například tady.

Užívání a dávkování schizandry

Plody schizandry připravte asi 5-minutovým povařením 2-5 gramů (1-2 polévkové lžíce) sušených plodů v 200ml vody. S výhodou lze schizandru přidávat do černého nebo zeleného čaje, kde dobře nahradí citron (odtud ruský název limonnik). Plody schizandry lze též použít do jídel všude tam, kde nevadí její kyselá chuť, nebo konzumovat v suchém stavu.

Schizandru lze dávkovat jako jiné adaptogenní plodiny (např. kustovnici), ale raději poněkud skromněji. Obvykle se používá 2-5g sušených bobulí na šálek čaje, který se pije 1-3x denně. Bobule lze konzumovat i v sušeném stavu. Schizandru je nejlepší užívat dle instrukcí lékaře se znalostí fytoterapie nebo praktika TČM.

Schizandra jako doplněk stravy (povinné informace)

  • Nepřekračujte doporučené denní dávkování!
  • Uložte mimo dosah dětí!
  • Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy!
  • Z nedostatku bezpečnostních údajů nelze doporučit těhotným a kojícím ženám!