Rozchodnice

Rozchodnice (Rhodiola) patří mezi klasické adaptogeny. Nejznámějším druhem je rozchodnice růžová (Rhodiola rosea), ale rod rozchodnice obsahuje mnoho dalších druhů, jejichž léčební vlastnosti se zkoumají. Kromě rozchodnice růžové se v TČM široce využívá rozchodnice vroubkovaná (Rhodiola crenulata).

Prodej rozchodnice (nabídka)

Účinné látky a účinky rozchodnice

Rozchodnice růžová je populární adaptogen. Za jeji hlavní účinnou látku se považuje glykosid salidrosid (též rhodiolosid). Salidrosid je poměrně jednoduchá molekula (glukosid tyrosolu). Rozchodnice dále kromě jiného obsahuje rosin, rosarin, rosavin, flavonoidy (rhodionidin, rhodiolgin, rhodalidin, rhodionin atd.), lignany a běžné rostlinné terpenoidy, které jí dodávají charakteristickou vůni.

Protože informace o účincích rozchodnice by bylo možné vykládat jako tzv. "zdravotní tvrzení" dle nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 1924/2006, o účincích rozchodnice se informujte jinde, například tady.

Užívání a dávkování rozchodnice

V TČM se užívá kořen rozchodnice (rhizoma et radix rhodiolae) k léčbě mnoha různých nemocí. Při užívání rozchodnice k léčbě konkrétních nemocí se řiďte instrukcemi praktika TČM. V Sovětském Svazu byla rozchodnice už v r. 1969 doporučena ministerstvem zdravotnictví jako adaptogen. Její užívání se postupně rozšířilo i do ostatních evropských a neevropských zemí. Rozchodnici lze užívat jako jiné adaptogeny. Typické užívání je ve formě záparu (čaje) zalitím 2-5g krájeného kořene horkou vodou.

Rozchodnice jako doplněk stravy (povinné informace)

  • Nepřekračujte doporučené denní dávkování!
  • Uložte mimo dosah dětí!
  • Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy!
  • Z nedostatku bezpečnostních údajů nelze doporučit těhotným a kojícím ženám!