Notoginseng

Ženšen notoginseng (Panax notoginseng) je druh ženšenu odlišný od ženšenu pravého. Roste v jižních oblastech Číny. Notoginseng se v TČM nazývá též ťienčchi nebo sančchi ženšen a svým využitím se poněkud liší od ženšenu pravého. Je to adaptogen.

Prodej notoginsengu (nabídka)

SpeciesCode:13705

Věk a zpracování notoginsengu

Stejně jako ženšen pravý, i ženšen notoginseng je dlouhověká rostlina, jejíž kořen vyžaduje 6 let růstu k plné vyzrálosti. Levnější notoginseng se pěstuje kratší dobu, nejméně však 3 roky. Notoginseng se zpracovává analogicky jako ženšen pravý, tj. buďto prostým sušením (sušený notoginseng), nebo pařením a následným vysušením (preparovaný notoginseng). V TČM se obvykle využívá pařená verze, jejíž výhody jsou stejné jako u ženšenu pravého (vyšší trvanlivost a vyšší podíl hydrolyzovaných panaxosidů).

Účinné látky a účinky notoginsengu

Hlavní účinné látky notoginsengu jsou podobné jako u ženšenu pravého – triterpenoidní saponiny zvané panaxosidy a ginsenosidy. Složením se notoginseng dost podobá ženšeni pravému, ale TČM pro něj má specifické využití. Notoginseng je regulérní, panaxosidy obsahující druh rodu ženšen (Panax) a svými účinky se podobá ženšeni pravému.

Protože informace o jeho účincích by bylo možné vykládat jako tzv. "zdravotní tvrzení" dle nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 1924/2006, o účincích notoginsengu se informujte jinde, například tady.

Užívání a dávkování notoginsengu

Notoginseng se užívá nejlépe v kombinaci s jinými bylinami dle instrukcí praktika TČM. Lze jej ale užívat i samostatně – je to koneckonců jen specifický druh ženšenu a tak jej lze i užívat. Připravit jej lze louhováním v horké vodě. Obvykle se používá asi 8g (4-5 plátků) louhovaných v 1/4 litru vody na dávku. Notoginseng (stejně jako ostatní adaptogeny TČM) lze též využít při přípravě pokrmů. Notoginseng je nejlepší užívat dle instrukcí praktika TČM.

Notoginseng jako doplněk stravy (povinné informace)

  • Nepřekračujte doporučené denní dávkování!
  • Uložte mimo dosah dětí!
  • Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy!
  • Z nedostatku bezpečnostních údajů nelze doporučit těhotným a kojícím ženám!

Vážení zákazníci, od 4. do 26.července jsem na dovolené.

O vaše objednávky se v mé nepřítomnosti postará jednou týdně brigádnice Iva. Pro vaše dotazy prosím využívejte emailovou adresu: info@ariadne.cz. S přátelským pozdravem Stanislava Šindelářová