Longan

longan čínský, též dračí oko, latinsky: Dimocarpus longan; čínsky: long-yüen; anglicky: longan;

Prodej plodů longanu (nabídka)

2,26 Kč/g

Popis a účinky longanu

Čerstvý plod longanu
Čerstvý plod Longanu

Longan je strom rostoucí v tropických a subtropických oblastech Číny, ale vysazuje se i jinde. Patří do čeledi mýdelníkovitých, kam i tropické ovoce liči a rambutan, jimž se longan podobá. Na rozdíl od nich jsou však plody longanu žluté, menší (1,5 až 2cm) a dokonale kulaté. Sladká dužina je šťavnatá, rosolovitá a sklovitě průhledná, s tvrdým, velkým, nepoživatelným semenem černé barvy uvnitř. Hladký povrch, kulovitý tvar a černé semeno prosvítající zevnitř daly vznik pojmenování tohoto ovoce dračí oko: long je čínsky drak, yüen oko. V oblastech bez mrazů se longan pěstuje poměrně snadno.

Plod longanu je peckovice, kterou tvoří sklovitě průsvitný rosolovitý míšek obalující velké, černé semeno. Sladká chuť, v čerstvém stavu nevýrazná, sušením vynikne. Kromě toho má toto ovoce přirozenou, pro longan typickou bylinnou příchuť bez kyselosti. Longan má specifické využití dle instrukcí TČM, kterému se zde nevenujeme, protože informace o jeho účincích by bylo možné vykládat jako tzv. "zdravotní tvrzení" dle nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 1924/2006. Musíte se tedy informovat jinde. Začít můžete třeba zde.

Způsob konzumace plodů longanu

Kvůli svým menším plodům byl longan na Západě jako ovoce dlouho podceňovaný. Popularitu si získal až díky svému využití v TČM. Longan je neodmyslitelnou součástí jídel a polévek založených na TČM receptech. Za tímto účelem se suší a dodává buďto ve formě celých plodů i se slupkou a semenem, nebo ve formě vypeckovaných míšků. Před použitím je dobré nechat longan nabobtnat v malém množství vody, což může určitou dobu trvat.

V polévkách a dezertech inspirovaných TČM longan představuje rosolovitou složku. Obvykle se kombinuje se škrobovitou složkou (slzovka obecná, ječné kroupy, rýže...) a bílkoviny obsahující složkou (např. lotosové semínko). Longan zde představuje sladký, rosolovitý doplněk, který dotváří celkový dojem z jídla. Lze jej použít i v roli rozinek do tvarohových a pudinkových dezertů.

Longan jako doplněk stravy (povinné informace)

  • Nepřekračujte doporučené denní dávkování!
  • Uložte mimo dosah dětí!
  • Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy!
  • Z nedostatku bezpečnostních údajů nelze doporučit těhotným a kojícím ženám!