Kozinec

kozinec blanitý, latinsky: Astragalus membranaceus; čínsky: chuang-ťi

Prodej kozince (nabídka)

Popis a účinné látky kozince

Kozinec je vytrvalá bylina z čeledi bobovitých, která přezimuje díky zásobním látkám, které ukládá ve svém kořeni. Právě kořen se používá v TČM. K jeho hlavním obsahovým látkám patří triterpenoidní saponiny astragalosidy, isoastragalosidy a proteoglykany (astragalan, astraglukan atd.).

Protože informace o jeho účincích by bylo možné vykládat jako tzv. "zdravotní tvrzení" dle nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 1924/2006, o kozince se informujte jinde. Začít můžete například tady.

Užívání kozince

Kozinec se užívá jako samostatná bylinka i v kombinacích, nalézt jej je možné i vw směsích TČM (nejznámější je asi generální posilující lektvar). Kromě využití v TČM lze kozinec využít jako netradiční zeleninu. V jídlech inspirovaných recepturou TČM plátkovaný kořen kozince působí svou nevtíravou chutí trochu připomínající vojtěškové klíčky. Kozinec dále obsahuje malé množství nekalorického sladidla, škrob a další výživné látky. Vzhledem se plátkovaný kořen kozince podobá lékořici, ale jeho sladká chuť není zdaleka tak výrazná.

Naše recepty a návody na užívání kozince

Kozinec jako doplněk stravy (povinné informace)

  • Nepřekračujte doporučené denní dávkování!
  • Uložte mimo dosah dětí!
  • Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy!
  • Z nedostatku bezpečnostních údajů nelze doporučit těhotným a kojícím ženám!