Děhel (andělika)

děhel čínský, také andělika čínská; latinsky: Angelica sinensis; čínsky: dan-kuej; anglicky: chinese angelica

Prodej děhele (nabídka)

Popis, účinné látky a účinky děhele (anděliky)

Děhel čínský  (neboli andělika čínská) roste v horských oblastech středního pásma Asie a je jednou ze základních rostlin TČM – označuje se také jako "ženský žešen", přestože se ženšenem nemá z botanického hlediska nic společného. Patří do čeledi miříkovitých a v Asii se používá při vaření asi jako u nás petržel nebo celer. Má velmi zvláštní vůni danou vysokým obsahem ligustilidu – aromatického derivátu kyseliny ftalové, kterého je v kvalitním kořenu až 5%. Obsah ligustilidu kyseliny ferulové (další důležitá látka) v andělice čínské je mnohem vyšší než u jiných druhů rodu Angelica. Kromě ligustilidu vůni kořene dolaďují další ftalidy: (6,7-epoxyligustilid, butylftalid, angelicid a butylidenftalid), terpenoidy (β-kadinen, karvakrol a cis-β-ocimen). Kyselina ferulová nevoní, protože ji ve vodní fázi pevně kotví karboxylová skupina, ale zato je silným antioxidantem. K dalším obsahovým látkám patří kyselina vanilová a kumariny: angelol G, angelikon a umbeliferon. Kromě toho obsahuje děhel proteoglykanové polysacharidy.

Děhel je možná pro nás trochu exotický, nikoliv ale jeho obsahové látky. Ligustilid byl poprvé izolován z libečku (Ligusticum) a i další aromatické látky anděliky známe z jiných bylinek: butylftalidem voní miřík celer (Apium graveolens), β-kadinen ochucuje kubebský pepř (Piper cubeba), karvakrol nese jméno kmínu (Carum carvi) a dodává vůni majoránkovému oleji, β-ocimen nese jméno bazalky (Ocimum), ale je součástí silice mnoha jiných rostlin, včetně chmelu a levandule. Kyselina ferulová byla pojmenovaná podle miříkovitého ločidla (Ferula), ale je běžná u mnoha různých rostlin, stejně jako kyselina vanilová. Umbeliferon se vyskytuje v celé čeledi miříkovitých. Andělika čínská tedy chemicky nijak nevybočuje z běžného rámce kořenové zeleniny. Její přednost je jiná: Má silné aroma a specifickou kombinaci vysoce koncentrovaných obsahových látek.

Nejenže by popis fyziologických účinků děhele byl úkolem nesnadným, ale nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 výslovně zakazuje prodejcům uvádět u potravin a doplňků stravy (kam adaptogeny patří) jakákoliv tzv. "zdravotní tvrzení" kromě těch, která schválí přímo Evropská Komise nebo Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Pokud tedy máte o tuto dobře známou a prozkoumanou rostlinu bližší zájem, doporučujeme vyhledat informace jinde, například tady.

Způsob konzumace děhele (anděliky)

Tradičně se užívá formou odvaru. Je také součástí jedné z nejvýznamnějších a nejznámějších TČM bylinných směsí, kterou je generální posilující lektvar. Kořen má nezaměnitelné, ne každému příjemné aroma. V Asii je děhel čínský z kulinářského hlediska v pozici polévkové zeleniny zhruba na úrovni petržele. Andělika čínská je zelenina a škodlivých účinků se obávat nemusíme. Její fytochemikálie se běžně vyskytují i v jiných druzích kořenové zeleniny. Andělika je ale vyšlechtěná na vysoký obsah aromatických látek a do jídla jí není potřeba dávat mnoho. Má silnější aroma než petržel nebo celer a její přehnané množství může snadno přebít jiné přísady.

Recepty a návody s využitím děhele

Děhel (andělika) jako doplněk stravy (povinné informace)

  • Nepřekračujte doporučené denní dávkování!
  • Uložte mimo dosah dětí!
  • Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy!
  • Z nedostatku bezpečnostních údajů nelze doporučit těhotným a kojícím ženám!