cicimek datlový, také jujuba čínská; latinsky: Ziziphus jujuba; čínsky: hong-cao; anglicky: jujube, Chinese red date;
Ke slazení bylinných čajů se obvykle nepoužívá cukr, ale sladká bylina která se svými vlastnostmi do daného čaje hodí. Často se takto používá lékořice a anýz. Ale u ženšenového nálevu je správným sladivým doplňkem sušený plod cicimku datlového – jujuba. Jujuba je odpradávna součástí bylinných směsí TČM.
Plody cicimku datlového jsou stejně chutné jako pravé datle, ale obsahují méně cukru. Mají glykemický index GI=103. Pravé datle připomínají i tím, že dobře rostou i v suchých oblastech. V Číně se jujubě říká "červená datle" (hong-cao) k odlišení od "černé datle" (chei-cao, jiná TČM surovina). K odlišení od taxonomicky nepříbuzných pravých datlí (datlovník pravý, Phoenix dactylifera) se jujube v angličtině nazývá "čínská datle" (Chinese date).
Protože informace o účincích cicimku by bylo možné vykládat jako tzv. "zdravotní tvrzení" dle nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 1924/2006, o účincích této úžasné plodiny se informujte jinde, například tady.
Cicimek datlový je, spolu s kustovnicí, jednou z tradičních přísad ženšenového silného odvaru, je pro něj tím nejpřirozenějším sladidlem. Cicimek je také důležitou součástí menšího prorostlíkového lektvaru, většího prorostlíkového lektvaru, používá se ale i do mnoha dalších jídel a bylinných kombinací TČM. Před vařením je dobré slupku na několika místech naříznout – lépe se vylouhuje. Uvařený cicimek se je sladký, mazlavé konzistence, velmi chutný. Rozvařená jujuba je velmi sladká, ale nálev osladí jen málo. Tím se hodí i do jídel, zvláště polévek a bujónů. Základem polévek s jujubou bývá škrobnatá TČM surovina (ječné kroupy, lotosové semínko nebo podzemek slzovky obecné atd.) a tyto polévky se obvykle nesolí.