kniha: Nežádoucí účinek - Smrt

Svědectví bosse farmaceutického průmyslu


286,00 Kč/ks
Další obrázky
kniha: Nežádoucí účinek - Smrt 1 kniha: Nežádoucí účinek - Smrt 2 kniha: Nežádoucí účinek - Smrt 3
Min. množství:
1 ks

Tuto knížku by měl přečíst každý kdo někdy vzal do úst nějakou tabletku. Moderní medicína se díky svým úspěchům (antibiotika, chirurgie,...) dostala na vysoký piedestal všeobecné důvěry. A tuto důvěru dnes farmaceutické firmy velmi úspěšně zpeněžují. Chovají se tržně, maximalizují své zisky: "Léčit pacienta" je v tržním zájmu farmaceutických firem, ale "vyléčit" už ne! A pokud by snad lidi žádné nemoci netrápili, je vhodné, aby si alespoň mysleli, že je trápí. Důvod je prostý: peníze.Bohužel kontrolní mechanizmy fatálně selhávají.

O knize: "Nežádoucí účinek: smrt"

Tato kniha opravdu zahýbala farmaceutickým průmyslem, ale zejména jeho zákazníky. A nese se to od úst k ústům. Jeden z těch, který bral obrovské peníze za mlčení, se pod tíhou svědomí rozhodl promluvit. Je to bývalý ředitel nadnárodní korporace, která vyrábí zejména různé formy anti-psychotických léků.

"Farmaceutický průmysl (v anglicky hovořících zemích nazývaný "Big Pharma") kontroluje mnohé stránky našeho života a vytváří ve světě "kult medicíny". Hrozná věc je, že intriky jsou hluboko zakořeněné v politice a projevují se ve lžích, skandálech a korupci. Mnoho lidí zodpovědných za kontrolu se v první řadě zaměřuje na peníze místo toho, aby měli na mysli zdraví a blaho svých zákazníků. Díky důmyslným marketingovým praktikám se však všechno zdá být v pořádku a každý se v boji o své zdraví snaží získat nejnovější léky."

Originál: Sida Effects Death - Confessions of a Pharma-Insider
Překlad: Eva Musilová
Druh vazby: Paperback
Počet stran: 256
Rozměr: 195 x 130 mm
Vydáno: 2010
ISBN: 978-80-8112-081-7
EAN: 978808112081

Ukázky:

Manažer farmaceutické firmy: "Byl jsem svině!"

Autor John Virapen ví, o čem mluví: sám byl 35 let vysokým manažerem velké mezinárodní farmaceutické firmy. Ve své knize otevřeně popisuje cesty, jakými se k lidem dostávají léky, které nejenže neléčí, ale vyloženě škodí a mohou dokonce způsobit smrt - přesně tak, jak je to uvedeno v názvu.

Jde o peníze!

John Virapen píše: Pokud jde o sortiment výrobků, jednou šlo o zázračnou tabletku proti artritidě, jindy o podvod s lidským inzulinem, ale i o omlazovací kúry (růstové hormony) a nakonec o novou řadu tablet na psychické poruchy (SSRI), o nichž se nesprávně mluví i jako o látkách na zlepšení nálady.

Tato léčiva jsou však všechno jiné, jen ne prostředky na zlepšení nálady. Doženou člověka k sebevraždě nebo k vraždě.

Tyto nebezpečné látky však nejsou určeny k léčení ojedinělých chorob, naopak. Jeden jediný lék z této lékové skupiny dokáže vygenerovat obrat až několik miliard eur. Za rok! Každičký rok!

Zvláštní marketing a úplatkářství

Pro tyto nebezpečné a rozšířené produkty jsem vymýšlel a vedl marketingové kampaně. Marketing přitom zahrnuje celou škálu kroků, od drahých maličkostí pro lékaře přes zájezdy pro osoby ovlivňující veřejné mínění, přes finanční prostředky na koupené články uveřejněné ve vědeckých odborných časopisech, přes přípravu a realizaci vědeckých kongresů až po návštěvu nevěstinců pro manažery vyžadující mimořádnou péči.

Do mého smutného repertoáru patřilo v neposlední řadě i podplácení úřadů. Jeden takovýto případ mě mimořádně rozrušil.

Měl totiž neobvyklé důsledky. Šlo o podplacení nezávislého znalce pracujícího pro zdravotnický úřad. Skutečnost, že jsem ochotně spolupracoval, je dnes pro mě tíživým břemenem. Strachem propocená pyžama mě ženou k poznávání sebe sama. Byl jsem svině. Podporoval jsem schválení léků, o nichž jsem ovšem věděl, že lidem škodí.

Jde o děti!

Teď je mi 64 let a žiji v Německu, ve Švábsku. Jsem ženatý a mám malého syna. Je pro mne tou nejdražší bytostí na světě. A farmaceutický průmysl neustále hledá nové, lukrativní trhy. Začíná se zaměřovat na děti. Bojím se. Ne svých bývalých šéfů, i když vím, že jiní, kteří si jako já pustili pusu na špacír, tím ohrozili vlastní život.

Farmaceutická lobby je velmi mocná. Vetře se do přízně politiků a soudců a vydírá celou vládu. Vyhrožuje stažením investic nebo zrušením poboček, tedy snížením počtu pracovních míst, apředstavitelé státu okamžitě krotnou.Padly už i poslední zábrany. Vliv farmaceutického průmyslu není moc na očích.

 

Může taková kniha vyjít?

Asi před rokem jsem telefonoval s lektorkou známého německého vydavatelství zaměřujícího se na vědecké publikace.

Projevila velký zájem o můj příběh, o tuto knihu. Musí to vyjít na světlo boží, tvrdila, je třeba o tom konečně informovat veřejnost! Nadšením přímo hořela. Řekl jsem: „Dobře, tak tu knihu vydejte.“

Srdečně se rozesmála a povídá: „Nemožné, vždyť vydavatelství žije právě z reklamy farmaceutických společností. Vydáváme standardní díla týkající se lékařské praxe.“

Kdyby však někdo někdy tuto knihu vydal, požádala mě ta dáma o to, abych jí pak bezpodmínečně zaslal na její soukromou adresu jeden exemplář. Toužila být jednou z prvních, komu se kniha dostane do rukou a bude mít možnost si ji přečíst.

Jako mafie

Jistého muže, jmenoval se Alfredo Pequito, za zveřejnění nepříjemných informací o farmaceutickém průmyslu přepadli a pobodali nožem. Lékaři mu museli ošetřit 70 bodných ran.

Tento případ se nestal, jak byste se snad mohli domnívat, v některé ze zemí třetího světa nebo v Los Angeles, a nestal se ani v minulých stoletích, za časů Divokého západu. Ne, zaútočili na něho mezi námi, dnes, v civilizovaném světě, a to i navzdory silné osobní ochrance. Uvedený muž pracoval v Portugalsku pro německý koncern BAYER jako obchodní zástupce,tedy na stejném stupni hierarchie, na jakém jsem asi před třiceti lety začínal.

Patřil k lidem, kteří neustále běhají za lékaři a nabízejí jim zadarmo vzorky, bonboniéry nebo něco víc.

Moje minulost a synova budoucnost

Takovéto případy mi nenahánějí strach. Ne. Bojím se však, že by se z mého syna mohl stát člověk, jakého farmaceutický průmysl miluje: ochotný pojídač tabletek a léků na vymyšlené i vsugerované nemoci.

Cena je all inclusive – zahrnuje i smrtelné nežádoucí účinky. Farmaceutický průmysl mění smýšlení člověka budoucích generací.

O autorovi: John Virapen

Dr. John Virapen, PhD. (1943) vystudoval psychologii, má také ekonomické vzdělání a čtyři roky studia medicíny. Ovládá pět světových jazyků. Přes 35 let pracoval ve farmaceutickém průmyslu. Ve Švédsku byl v letech 1980 až 1988 generálním ředitelem společnosti Eli Lilly & Company. Po roce 1990 pracoval jako poradce pro různé farmaceutické koncerny v Latinské a Střední Americe. Vydal dvě knihy, v nichž poukazuje na nekalé praktiky farmaceutických firem. Knihu "Rubio spuckt’s aus. A story from a Pharma-Insider" (2006) vydal pod pseudonymem John Rengen. Jeho druhá kniha "Sida Effects Death - Confessions of a Pharma-Insider" (2008) byla přeložena i do češtiny.