Outkovka pestrá (houba Trametes)

outkovka pestrá, latinsky: Trametes versicolor, Coriolus versicolor, Polyporus versicolor; japonsky: kawaratake; čínsky: yunzhi, 云芝; anglicky: Turkey Tail

Prodej outkovky (nabídka)

Charakteristika outkovky (houby Trametes)

Outkovka je mimořádně zajímavá houba o které existují stovky publikací. Je zajímavé že články o technologických a biologických aplikacích této houby ji zmiňují jako Trametes versicolor, zatímco biomedicínské publikace o ji znají jako Coriolus versicolor; jedná se přitom o tutéž houbu.

Účinky outkovky

Účinkům outkovky se zde není možné věnovat, protože nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 výslovně zakazuje prodejcům uvádět u potravin a doplňků stravy jakákoliv tzv. "zdravotní tvrzení" kromě těch, která schválí přímo Evropská Komise nebo Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Informace si proto musíte dohledat jinde, začít můžete například tady.

Prodej outkovky v EU

V zemích EU je prodej outkovky jako potraviny (resp. doplňku stravy) omezen jejím zařazěním do kategorie tzv. novel food. Za potravinu nového typu (novel food) se podle nařízení EU považuje potravina, o níž není prokázáno, že se dosud významně používala pro konzumaci člověkem v rámci EU. Její uvedení do prodeje vyžaduje složitý schvalovací proces Evropskou komisí (EK) a Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA). Pro malé s střední firmy je tak její prodej jako potraviny znemožněn. Z tohoto důvodu není v naší aktuální nabídce.

Outkovka jako doplněk stravy (povinné informace)

  • Nepřekračujte doporučené denní dávkování!
  • Uložte mimo dosah dětí!
  • Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy!
  • Z nedostatku bezpečnostních údajů nelze doporučit těhotným a kojícím ženám!