Ženšen pravý TaiwanTCM mladý, plátky


9,90 Kč/g
Další obrázky
Ženšen pravý TaiwanTCM mladý, plátky 1 Ženšen pravý TaiwanTCM mladý, plátky 2 Ženšen pravý TaiwanTCM mladý, plátky 3
Popis:
3-letý ženšen, sušený kořen červený
Min. množství:
100 g
Výrobce:
TaiwanTCM
TaiwanTCM

Ženšen pravý TaiwanTCM MLADÝ je vysoce kvalitní nedospělý (mladý) ženšen. I při relativně nízké ceně je hladina jeho obsahových látek taková, jakou lze očekávat od kvalitního ženšenu tohoto věku. Kvalita ženšenu TaiwanTCM MLADÝ je zaručena testováním podle norem Tchaj-wanu, jediné země světa s nepřerušenou tradicí Tradiční čínské medicíny.

Ženšen pravý TaiwanTCM MLADÝ je:

  • tříletý – nejnižší věková kategorie ženšenu, kterou má smysl užívat
  • upravený jako "ženšen červený" (ginseng radix rubra), tedy pařením a sušením
  • plátkovaný příčně na osu kořene (celý kořen TaiwanTCM MLADÝ zde)
  • navažovaný v množství podle přání zákazníka

Ženšen pravý TaiwanTCM MLADÝ je ženšen, který byl sklizen před dosažením dospělosti. Je výrazně levnější než dospělý (6letý) ženšen a hodí se hlavně k přípravě ženšenových nápojů, jídel a též k vyvolání běžných povzbudivých účinků při denním užívání. Pro dospělý, plně vyzrálý ženšen doporučujeme ženšen pravý TaiwanTCM LIANG.

Obsahové látky ženšenu (panaxosidy, polysacharidy, polyacetyleny atd.) jsou tepelně stabilní a bez problémů vydrží i delší var. "Červený ženšen" se svými vlastnostmi vyrovná, nebo i předčí čerstvý ženšen. Je vysoce trvanlivý a při optimální skladování (v chladu a suchu) vydrží několik měsíců. Nejlepší je skladovat jej v uzavřené lahvi, aby se uchovalo ženšenové aroma.

Způsob užívání

Sušený kořen ženšenu pravého TaiwanTCM MLADÝ lze připravit několika způsoby. Obvykle se připravuje louhováním v horké vodě, lze jej však louhovat i v alkoholu, konzumovat suchý, nebo přidávat do pokrmů. Tradičně se doporučuje ženšen užívat dopoledne, stejně dobře ale účinkuje v kterékoliv denní době. Navzdory pověrám, ženšen nezpůsobuje problémy s usínáním.

Ženšen pravý TaiwanTCM MLADÝ (ať už ve formě plátků, nebo celých kořenů, které také nabízíme) se cenově dobře hodí k přípravě pokrmů. V asijské kuchyni se ženšen používá běžně a ve velkém množství, třebaže je považován za surovinu poněkud luxusní. Korejské kuře se ženšenem je populární v celé Asii a vaří se s přidáním několika velkých kořenů ženšenu. Ženšen, česnek a kimči společně tvoří tzv. svatou trojici korejské kuchyně.

Dávkování

Hlavním využitím ženšenu TaiwanTCM MLADÝ je příprava šálku levného a osvěžujícího ženšenového čaje z 1–2 jeho plátků k dennímu použití. Plátky mladého ženšenu jsou menší (jeden asi 0.5g) a koncentrace obsahových látek v nich je zhruba 2 – 3× nižší než v 6letém ženšeni, čemuž musíte přizpůsobit dávkování i svá očekávání. Druhým hlavním využitím mladého ženšenu je příprava ženšenových jídel.

Kvůli složitosti komplexu účinných látek ženšenu nelze přesně určit jak a v jaké dávce ženšen u konkrétní osoby zabere. Pokud s užíváním ženšenu pravého zatím nemáte zkušenosti, musíte se nejdříve prakticky seznámit s jeho účinky a získat cit pro správné dávkování. K seznámení se ženšenem použijte prosím návod na stránce 6letého ženšenu TaiwanTCM LIANG, odstavec "Dávkování".

Zvýšenou dávkou mladého ženšenu (zhruba 3násobným množstvím) lze imitovat 6letý ženšen TaiwanTCM LIANG. Pro 6letý ženšen je jinak v ČR stanovena maximální doporučená denní dávka 2 gramy.

Účinky

O účincích ženšenu pravého bylo publikováno několik tisíc vědeckých prací, více než o jakékoliv jiné rostlině. Byl to právě ženšen, který v 50. letech inspiroval I. Brechmana k vytvoření celé kategorie adaptogenů. Avšak Nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 výslovně zakazuje prodejcům uvádět u potravin a doplňků stravy jakákoliv tzv. "zdravotní tvrzení", kromě těch, která schválí přímo Evropská Komise nebo Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Informace o zdravotních účincích ženšenu a dalších adaptogenů zde proto ze zákona nesmíme uvádět.

Možné nežádoucí účinky a interakce

Vědecké zprávy se shodují na tom, že vážnější zdravotní problémy se při užívání ženšenu prakticky nevyskytují, rep. jsou na úrovni placeba. Jejich řešení patří do rukou lékaře.

Interakce ženšenu jsou poměrně vzácné a málo závažné. Byly popsané interakce s warfarinem, fenelzinem a dalšími léky, i když literatura v tomto směru je rozporuplná. Informujte svého lékaře o tom, že užíváte ženšen.

Laboratorní zkoušky a certifikace:

Certifikát o zdravotní bezpečnosti SZÚ pro Ženšen pravý TaiwanTCM mladý

Zkušební protokol SZÚ č. 184-2017/11

Doplněk stravy - povinné informace:

V ČR je pro ženšen jako doplněk stravy předepsána maximální doporučená denní dávka 2g (1 plátek). Další povinné informace: Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Uložte mimo dosah dětí. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Diabetici by měli užívání ženšenu předem konzultovat s lékařem, jelikož ženšen může mírně snižovat hladinu cukru v krvi. Osoby užívající antikoagulancia (léky proti sráženlivosti krve) a diuretika (léky na zvyšování vylučování vody) by měli užívání ženšenu předem konzultovat s ošetřujícím lékařem. Z nedostatku bezpečnostních údajů nelze ženšen doporučit dětem, těhotným a kojícím ženám.