Ženšen pravý TaiwanTCM LIANG, plátky


14,40 Kč/g
Další obrázky
Ženšen pravý TaiwanTCM LIANG, plátky 1 Ženšen pravý TaiwanTCM LIANG, plátky 2 Ženšen pravý TaiwanTCM LIANG, plátky 3
Popis:
6-letý ženšen, sušený kořen červený
Min. množství:
30 g
Výrobce:
TaiwanTCM
TaiwanTCM

Ženšen pravý TaiwanTCM LIANG je ženšen vysoké kvality, stejně jako například luxusní KGC Korea Insam. Kvalita ženšenu TaiwanTCM LIANG je zaručena jeho testováním podle norem Tchaj-wanu, jediné země světa s nepřerušenou tradicí Tradiční čínské medicíny.

Ženšen pravý TaiwanTCM LIANG je:

  • šestiletý – nejvyšší věková kategorie pěstovaného ženšenu
  • upravený jako "ženšen červený" (ginseng radix rubra), tedy pařením a sušením
  • plátkovaný příčně na osu kořene
  • navažovaný v množství podle přání zákazníka

Obsahové látky ženšenu (panaxosidy, polysachardy, polyacetyleny atd.) jsou tepelně stabilní a bez problémů vydrží i delší var. "Ženšen červený" se svými vlastnostmi vyrovná, nebo i předčí čerstvý ženšen. Je vysoce trvanlivý a při optimálním skladování (v chladu a suchu) vydrží několik desítek měsíců. Nejlepší je skladovat jej v uzavřené lahvi, aby se uchovalo ženšenové aroma.

Přívlastek "LIANG" znamená "dobrý, úctyhodný" a používá se k označení plně vyzrálého ženšenu bez zvláštních požadavků na tvar kořene. V Tradiční čínské medicíně existují ještě vyšší třídy ženšenu, u nichž se vyžaduje, aby kořen tvarem připomínal lidskou postavu.

Způsob užívání

Sušený kořen ženšenu pravého TaiwanTCM LIANG lze připravit několika způsoby. Obvykle se připravuje louhováním v horké vodě, lze jej však louhovat i v alkoholu, konzumovat suchý, nebo přidávat do pokrmů. Tradičně se doporučuje ženšen užívat dopoledne, stejně dobře ale účinkuje v kterékoliv denní době. Navzdory pověrám, ženšen nezpůsobuje problémy s usínáním.

Při přípravě pokrmů: Ženšen se v asijské kuchyni používá často a ve velkém množství, třebaže je považován za surovinu poněkud luxusní. Korejské kuře se ženšenem je populární v celé Asii a vaří se s přidáním několika velkých kořenů ženšenu. Ženšen, česnek a kimči společně tvoří tzv. svatou trojici korejské kuchyně.

Dávkování

Denní dávka ženšen pravý TaiwanTCM Liang

Ženšen pravý TaiwanTCM LIANG se obvykle užívá dlouhodobě po dobu 1 až 3 měsíců. Běžná denní dávka pro dlouhodobé užívání se v Asii obvykle pohybuje mezi 1 až 5 gramy, což odpovídá ½ plátku až 3 plátkům ženšenu TaiwanTCM LIANG. V České republice je stanovena maximální doporučená denní dávka na 2 gramy. Kvůli složitosti komplexu obsahových látek ženšenu nelze přesně předepsat, jak a v jaké dávce má ženšen konkrétní osoba užívat. Pokud s užíváním ženšenu pravého TaiwanTCM LIANG zatím nemáte zkušenosti, musíte se s ním nejdříve prakticky seznámit a získat cit pro správné dávkování. Osobní denní dávku určíte nejlépe tak, že po několik dnů užijete dávku vyšší. Pokud se dostaví pocity přílišné stimulace, denní dávku snižujte postupně o ½ plátku. Duševní stimulace může být žádoucím účinkem, při dlouhodobém užívání však může být nepohodlná. Ženšen pravý je z hlediska nežádoucích účinků zhruba na úrovni zeleniny typu petržel. Při zkoušení pamatujte na to, že jeho účinek může nastupovat pomalu. Při dlouhodobém užívání je vhodné udělat vždy po 3 měsících 1-měsíční přestávku.

Účinky

O ženšeni pravém bylo publikováno několik tisíc vědeckých prací, více než o jakékoliv jiné rostlině. Byl to právě ženšen, který v 50. letech inspiroval I. Brechmana k vytvoření celé kategorie adaptogenů. Avšak Nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 výslovně zakazuje prodejcům uvádět u potravin a doplňků stravy jakákoliv tzv. "zdravotní tvrzení", kromě těch, která schválí přímo Evropská Komise nebo Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Informace o zdravotních účincích ženšenu a dalších adaptogenů zde proto ze zákona nesmíme uvádět.

Doporučujeme:

Kniha o ženšenu Kniha "O ženšenu" - zajímavá, užitečná knížka o původu a kvalitě ženšenu, jeho léčivých účincích a způsobech užívání a dávkování. Knížka Ženšen pravý - nejúčinnější posilující prostředek TČM a nejúčinnější doposud známý adaptogen Knížka: "Ženšen pravý" - praktická 8-stranová brožurka o vlastnostech, přípravě a užívání ženšenu.

Možné nežádoucí účinky a interakce

Vědecké zprávy se shodují na tom, že vážnější zdravotní problémy se při užívání ženšenu prakticky nevyskytují, resp. jsou na úrovni placeba. Jejich řešení patří do rukou lékaře..

Interakce ženšenu jsou poměrně vzácné a málo závažné. Byly popsané interakce s warfarinem, fenelzinem a dalšími léky, i když literatura v tomto směru je rozporuplná. Informujte svého lékaře o tom, že užíváte ženšen.

Laboratorní zkoušky a certifikace:

Certifikát o zdravotní bezpečnosti SZÚ pro Ženšen pravý TaiwanTCM Liang

Zkušební protokol SZÚ č. 184-2017/11

Doplněk stravy - povinné informace:

V ČR je pro ženšen jako doplněk stravy předepsána maximální doporučená denní dávka 2g (1 plátek). Další povinné informace: Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Uložte mimo dosah dětí. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Diabetici by měli užívání ženšenu předem konzultovat s lékařem, jelikož ženšen může mírně snižovat hladinu cukru v krvi. Osoby užívající antikoagulancia (léky proti sráženlivosti krve) a diuretika (léky na zvyšování vylučování vody) by měli užívání ženšenu předem konzultovat s ošetřujícím lékařem. Z nedostatku bezpečnostních údajů nelze ženšen doporučit dětem, těhotným a kojícím ženám.