Ženšen pravý TaiwanTCM CHEN`20, plátky


55,40 Kč/g
Další obrázky
Ženšen pravý TaiwanTCM CHEN`20, plátky 1 Ženšen pravý TaiwanTCM CHEN`20, plátky 2 Ženšen pravý TaiwanTCM CHEN`20, plátky 3
Popis:
6-letý ženšen, sušený kořen červený
Min. množství:
30 g
Výrobce:
TaiwanTCM
TaiwanTCM

Ženšeny jakostní třídy CHEN jsou nejkvalitnější ženšeny TaiwanTCM. Jako všechny ženšeny TaiwanTCM jsou testovány podle norem Tchaj-wanské TČM. Navíc je pěstování a zpracování každého kořenu této jakostní řady garantováno osobně prof. Chieh-Fu Chenem (pozn.: univerzitní profesor, víc než 15 let prezident národního Tchaj-vanského institutu TČM, výzkumník zaměřený na ženšen, propagátor vědeckých přístupů v TČM a zakladatel TČM certifikace na Tchaj-wanu). Jejich pěstování a zpracování vychází z tradičních postupů, je ale rozšířené o vědeckou metodologii a kontrolu zaručující velmi vysokou kvalitu, účinnost a bezpečnost produktu. Jedná se zejména o uplatnění moderních metod, poznatků a testování ohledně výběru lokality, obsahu látek v půdě a vodě a čistoty pěstitelských a zpracovatelských postupů.

Ženšen pravý TaiwanTCM CHEN`20 jsou ručně vybírané a testované kořeny z jakostní třídy TaiwanTCM CHEN. Taiwan CHEN`20 jsou kořeny nejvyšší kvality. Plátky mají větší, přirozenou velikost, svými vlastnostmi, čistotou a účinností převyšují kořeny TaiwanTCM CHEN`50. Do třídy Taiwan CHEN`20 se dostává méně než 10% z celkové úrody TaiwanTCM CHEN.

Ženšen pravý TaiwanTCM CHEN`20 je:

  • šestiletý – nejvyšší věková kategorie pěstovaného ženšenu
  • upravený jako "ženšen červený" (ginseng radix rubra), tedy pařením a sušením
  • plátkovaný příčně na osu kořene
  • navažovaný v množství podle přání zákazníka

Způsob užívání

Sušený kořen ženšenu pravého TaiwanTCM CHEN`20 lze připravit několika způsoby. Obvykle se připravuje louhováním v horké vodě, lze jej však louhovat i v alkoholu, konzumovat suchý, nebo přidávat do pokrmů. Tradičně se doporučuje ženšen užívat dopoledne, stejně dobře ale účinkuje v kterékoliv denní době. Navzdory pověrám, ženšen nezpůsobuje problémy s usínáním.

Při přípravě pokrmů: Ženšen se v asijské kuchyni používá často a ve velkém množství, třebaže je považován za surovinu poněkud luxusní. Korejské kuře se ženšenem je populární v celé Asii a vaří se s přidáním několika velkých kořenů ženšenu. Ženšen, česnek a kimči společně tvoří tzv. svatou trojici korejské kuchyně.

Obsahové látky ženšenu (panaxosidy, polysachardy, polyacetyleny atd.) jsou tepelně stabilní a bez problémů vydrží i delší var. "Ženšen červený" se svými vlastnostmi vyrovná, nebo i předčí čerstvý ženšen. Je vysoce trvanlivý a při optimálním skladování (v chladu a suchu) vydrží několik desítek měsíců. Nejlepší je skladovat jej v uzavřené lahvi, aby se uchovalo ženšenové aroma.

Dávkování

Ženšen pravý TaiwanTCM CHEN se obvykle užívá dlouhodobě po dobu 1 až 3 měsíců. Běžná denní dávka pro dlouhodobé užívání se v Asii obvykle pohybuje mezi 1 až 5 gramy, což odpovídá ½ plátku až 5 plátkům ženšenu TaiwanTCM CHEN. V České republice je stanovena maximální doporučená denní dávka na 2 gramy. Kvůli složitosti komplexu obsahových látek ženšenu nelze přesně předepsat, jak a v jaké dávce má ženšen konkrétní osoba užívat. Pokud s užíváním ženšenu pravého TaiwanTCM CHEN zatím nemáte zkušenosti, musíte se s ním nejdříve prakticky seznámit a získat cit pro správné dávkování. Osobní denní dávku určíte nejlépe tak, že po několik dnů užijete dávku vyšší. Pokud se dostaví pocity přílišné stimulace, denní dávku snižujte postupně o ½ plátku. Duševní stimulace může být žádoucím účinkem, při dlouhodobém užívání však může být nepohodlná. Ženšen pravý je z hlediska nežádoucích účinků zhruba na úrovni zeleniny typu petržel. Při zkoušení pamatujte na to, že jeho účinek může nastupovat pomalu. Při dlouhodobém užívání je vhodné udělat vždy po 3 měsících 1-měsíční přestávku.

Účinky

O ženšeni pravém bylo publikováno několik tisíc vědeckých prací, více než o jakékoliv jiné rostlině. Byl to právě ženšen, který v 50. letech inspiroval I. Brechmana k vytvoření celé kategorie adaptogenů. Avšak Nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 výslovně zakazuje prodejcům uvádět u potravin a doplňků stravy jakákoliv tzv. "zdravotní tvrzení", kromě těch, která schválí přímo Evropská Komise nebo Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Informace o zdravotních účincích ženšenu a dalších adaptogenů zde proto ze zákona nesmíme uvádět.

Doporučujeme:

Kniha o ženšenu Kniha "O ženšenu" - zajímavá, užitečná knížka o původu a kvalitě ženšenu, jeho léčivých účincích a způsobech užívání a dávkování. Knížka Ženšen pravý - nejúčinnější posilující prostředek TČM a nejúčinnější doposud známý adaptogen Knížka: "Ženšen pravý" - praktická 8-stranová brožurka o vlastnostech, přípravě a užívání ženšenu.

Možné nežádoucí účinky a interakce

Vědecké zprávy se shodují na tom, že vážnější zdravotní problémy se při užívání ženšenu prakticky nevyskytují, resp. jsou na úrovni placeba. Jejich řešení patří do rukou lékaře..

Interakce ženšenu jsou poměrně vzácné a málo závažné. Byly popsané interakce s warfarinem, fenelzinem a dalšími léky, i když literatura v tomto směru je rozporuplná. Informujte svého lékaře o tom, že užíváte ženšen.

Doplněk stravy - povinné informace:

V ČR je pro ženšen jako doplněk stravy předepsána maximální doporučená denní dávka 2g (1 plátek). Další povinné informace: Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Uložte mimo dosah dětí. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Diabetici by měli užívání ženšenu předem konzultovat s lékařem, jelikož ženšen může mírně snižovat hladinu cukru v krvi. Osoby užívající antikoagulancia (léky proti sráženlivosti krve) a diuretika (léky na zvyšování vylučování vody) by měli užívání ženšenu předem konzultovat s ošetřujícím lékařem. Z nedostatku bezpečnostních údajů nelze ženšen doporučit dětem, těhotným a kojícím ženám.