Ženšen pravý KGC Korea Insam, plátky


63,60 Kč/g
Další obrázky
Ženšen pravý KGC Korea Insam, plátky 1 Ženšen pravý KGC Korea Insam, plátky 2 Ženšen pravý KGC Korea Insam, plátky 3
Popis:
6-letý ženšen, sušený kořen červený
Min. množství:
30 g
Výrobce:
KGCKorea Ginseng Corp
KGC

Ženšen pravý KGC Korea Insam je ženšen pěstovaný pod korejským dohledem. Nabízí nejvyšší značkovou kvalitu. Je to ženšen pro ty, kteří chtějí jistotu. Druhově i zpracováním se jedná o 6-letých ženšen, zavedená značka mu však celosvětově propůjčuje maximální prestiž.

Ženšen pravý KGC Korea Insam je:

  • šestiletý — nejvyšší věková kategorie pěstovaného ženšenu
  • je upraveny jako červený (radix ginseng rubra), tedy pařením a sušením
  • pochází z Koreje (Korea Ginseng Corp.)
  • plátkovaný příčně na osu kořene
  • navažovaný v množství podle přání zákazníka

Kvalita bez kompromisů. Volba pro náročné.

V Koreji bylo pěstování a prodej ženšenu až do 90. let státním monopolem. Výzkumu ženšenu se v Koreji věnují stovky vědců z univerzit i z Korejského výzkumného ústavu pro tabák a ženšen (Korea Tobacco and Ginseng Research Institute). Poptávka po korejském ženšeni je ale tak vysoká, že korejská produkce nestačí a proto se dnes tento ženšen převážně pěstuje Číně pod přísným dohledem korejských firem. Problémem je falšování, kdy se anglickým pojmem "Korean ginseng" označuje jakýkoliv ženšen z Číny. To není postihovatelné, protože "Korean ginseng" je v angličtině jedním z obecných názvů ženšenu pravého. Korea proto zaregistrovala značku "Korea Insam" (insam je v korejštině ženšen). Když tedy někde vidíte nabízet "Korean" ginseng, neznamená to nic. Pouze značka Korea Insam dává jistotu korejské provenience.

Společnost KGC je nejtradičnějším výrobcem Korea insam

V Koreji byla až do začátku 21. století výroba ženšenu monopolem společnosti KT&G (Korea Tobacco and Ginseng). Po zrušení monopolu se z ní odštěpila společnost KGC (Korea Ginseng Corporation). Společnost KGC představuje jádro tradice korejského ženšenu. KGC též provozuje Korejský výzkumný ústav pro tabák a ženšen (Korea Tobacco and Ginseng Institute). Ženšen společnosti KGC proto představuje ve výrobě Korea Insam tu největší klasiku s více než 100 lety výrobní tradice.

Způsob užívání

Sušený kořen ženšenu pravého KGC Korea Insam lze připravit vícero způsoby. Obvykle se připravuje louhováním v horké vodě, lze ho však louhovat i v alkoholu, konzumovat suchý, nebo přidávat do pokrmů. Tradičně se doporučuje ženšen užívat dopoledne, stejně dobře jej ale lze užívat v kterékoliv denní době. Navzdory pověrám, ženšen nezpůsobuje problémy s usínáním.

Dávkování

Ženšen pravý KGC Korea Insam se obvykle užívá dlouhodobě po dobu 1 až 3 měsíců. Běžná denní dávka pro dlouhodobé užívání se v Asii obvykle pohybuje mezi 1 až 5 gramy, což odpovídá ½ plátku až 3 plátkům ženšenu KGC Korea Insam. V ČR je stanovená maximální doporučená denní dávka 2 gramy. Kvůli složitosti komplexu obsahových látek ženšenu nelze přesně předepsat, jak a v jaké dávce má ženšen konkrétní osoba užívat. Pokud s užíváním ženšenu pravého KGC Korea Insam zatím nemáte zkušenosti, musíte se s ním nejdříve prakticky seznámit a získat cit pro správné dávkování. Osobní denní dávku určíte nejlépe tak, že po několik dnů užijete dávku vyšší. Pokud se dostaví pocity přílišné stimulace, denní dávku snižujte postupně o ½ plátku. Duševní stimulace může být účinkem žádoucím, při dlouhodobém užívání pro upevnění zdraví však může být přílišná stimulace nepohodlná. Ženšen pravý je z hlediska nežádoucích účinků zhruba na úrovni zeleniny typu petržel. Při zkoušení pamatujte na to, že účinek může nastupovat pomalu. Při dlouhodobém užívání je vhodné udělat vždy po 3 měsících jednoměsíční přestávku.

Účinky

O ženšeni pravém bylo publikováno několik tisíc vědeckých prací, více než o jakékoliv jiné rostlině. Byl to právě ženšen, který v 50. letech inspiroval I. Brechmana k vytvoření celé kategorie adaptogenů. Avšak Nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 výslovně zakazuje prodejcům uvádět u potravin a doplňků stravy jakákoliv tzv. "zdravotní tvrzení" vyjma těch, která schválí přímo Evropská Komise nebo Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Informace o zdravotních účincích ženšenu a dalších adaptogenů zde proto nesmíme uvádět.

Možné nežádoucí účinky a interakce

Vědecké zprávy se shodují na tom, že vážnější zdravotní problémy se při užívání ženšenu prakticky nevyskytují, resp. jsou na úrovni placeba. Jejich řešení patří do rukou lékaře.

Interakce ženšenu jsou poměrně vzácné a málo závažné. Byly popsané interakce s warfarinem, fenelzinem a dalšími léky, i když literatura v tomto směru je rozporuplná. Informujte svého lékaře o tom, že užíváte ženšen.

Doplněk stravy - povinné informace:

V ČR je pro ženšen jako doplněk stravy předepsána maximální doporučená denní dávka 2g (1 plátek). Další povinné informace: Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Uložte mimo dosah dětí. Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy. Diabetici by měli užívání ženšenu předem konzultovat s lékařem, jelikož ženšen může mírně snižovat hladinu cukru v krvi. Osoby užívající antikoagulancia (léky proti sráženlivosti krve) a diuretika (léky na zvyšování vylučování vody) by měli užívání ženšenu předem konzultovat s ošetřujícím lékařem. Z nedostatku bezpečnostních údajů nelze ženšen doporučit dětem, těhotným a kojícím ženám.