Sedoulek japonský TaiwanTCM


1,89 Kč/g
Další obrázky
Sedoulek japonský TaiwanTCM 1 Sedoulek japonský TaiwanTCM 2 Sedoulek japonský TaiwanTCM 3
Popis:
kořenová hlíza sušená
Min. množství:
50 g
Výrobce:
TaiwanTCM
TaiwanTCM

Sedoulek japonský (Ophiopogon japonicus) je bažinná až vodní rostlina, vytvářející drobné, podlouhlé, úhledné kořenové hlízky. V sušeném stavu jsou tyto hlízky jednou z důležitých surovin TČM. Jsou neutrální chuti, jemně aromatické.

  • sušené kořenové hlízy sedoulku
  • navažované v množství podle přání zákazníka

Užívání

Sedoulek japonský se užívá vařený, například jako součást silného ženšenového odvaru ke zdůraznění některých jeho vlastností. Hlízky se vaří buďto vcelku, nebo rozkrojené podélně na poloviny. Uvařený sedoulek je vhodné sníst (louhuje se velmi pomalu a je těžké poznat, jestli je už dostatečně vylouhovaný). Typická dávka je 1–5g (2–10 hlízek).

Účinky

Se zhruba existujícími 150 biomedicínskými vědeckými publikacemi se sedoulek japonský řadí mezi středně dobře prozkoumané léčivé rostliny. Nařízení Evropského Parlamentu a Rady č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 výslovně zakazuje prodejcům uvádět u potravin a doplňků stravy (kam léčivé rostliny patří) jakákoliv tzv. "zdravotní tvrzení", kromě těch, která schválí přímo Evropská Komise nebo Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Protože lékaři tuto rostlinu nemají v osnovách, zájemci o její účinky, jsou-li jaké, se musí obrátit na specializovaného botanika, farmaceuta, nebo znalého praktika TČM.