Longan

longan čínský, též dračí oko, latinsky: Dimocarpus longan; čínsky: long-yüen; anglicky: longan;

Popis rostliny

Longan je strom rostoucí v tropických a subtropických oblastech Číny, ale vysazuje se i jinde. Patří do čeledi mýdelníkovitých, kam i tropické ovoce liči a rambutan, jimž se longan podobá. Na rozdíl od nich jsou však plody longanu žluté, menší (1,5 až 2cm) a dokonale kulaté. Sladká dužina je šťavnatá, rosolovitá a sklovitě průhledná, s tvrdým, velkým, nepoživatelným semenem černé barvy uvnitř. Hladký povrch, kulovitý tvar a černé semeno prosvítající zevnitř daly vznik pojmenování tohoto ovoce dračí oko: long je čínsky drak, yüen oko. V oblastech bez mrazů se longan pěstuje poměrně snadno.

Plod longanu a jeho konzumace

Kvůli svým menším plodům byl longan na Západě jako ovoce dlouho podceňovaný. Popularitu si získal až díky svému využití v TČM, která má pro něj specifické využití. Longan je neodmyslitelnou součástí jídel a polévek založených na TČM receptech. Za tímto účelem se suší a dodává buďto ve formě celých plodů i se slupkou a semenem, nebo ve formě vypeckovaných míšků. Před použitím je dobré nechat longan nabobtnat v malém množství vody, což může určitou dobu trvat.

V polévkách a dezertech inspirovaných TČM longan představuje rosolovitou složku. Obvykle se kombinuje se škrobovitou složkou (slzovka obecná, ječné kroupy, rýže...) a bílkoviny obsahující složkou (např. lotosové semínko). Longan zde představuje sladký, rosolovitý doplňek, který dotváří celkový dojem z jídla. Lze jej použít i v roli rozinek do tvarohových a pudinkových dezertů.

Zboží

1,78 Kč/g